Problémy se zuby trpí 64 % českých psů


Z veterinárních prohlídek uskutečněných v druhé polovině loňského roku vyplynulo, že přibližně dvě třetiny psů na území ČR nemají zdravý chrup. V rámci osvětové kampaně „Měsíc zdravého chrupu“ zkontroloval tým veterinárních mediků zuby celkem 4444 psům v průměrném stáří 4,5 roku. Jen 36 % z nich předvedlo zdravý chrup, ti ostatní trpí problémy způsobenými nedostatkem zubní hygieny. Situace je o to vážnější, že vyšetřováni byli převážně mladí psi, u nichž by se stomatologické problémy ještě neměly projevovat. 

 

Zjištěné diagnózy

Stomatologické problémy v ústní dutině psů mají podobně jako u lidí několik fází. Na začátku většiny z nich je nahromaděný zubní plak, který přechází i pod dáseň a způsobuje vznik zubního kamene. Samotný zubní plak se vyskytl u 23 % psů. Dalším 18 % vyšetřených jedinců odborníci našli kromě plaku také zubní kámen, který lze odstranit jen u veterináře. Bohužel u 41 % psů zjistili medici zánět dásní doprovázený zápachem z tlamy a zvýšenou krvácivostí dásní. Nejtěžším stupněm těchto onemocnění je zánět závěsného aparátu zubu, tzv. periodontitis. Tento zánět již vážně ohrožuje samotné setrvání zubu na svém místě a infekce se z něj může rozšířit do dalších orgánů. Periodontitis a masivní infekci v ústní dutině odhalili veterináři naštěstí jen u 15 vyšetřených psů.

 

Pedigree roadshow – kontrola a osvěta

V rámci Měsíce zdravého chrupu měli majitelé psů možnost bezplatné stomatologické kontroly v pojízdné veterinární poradně Pedigree. Tato poradna měla 30 zastávek, v průběhu července a srpna navštívila 22 měst po celé republice. Veterinární medici vždy „rozbalili“ svou žlutou ordinaci v parku nebo na jiném příjemném místě, takže pejsci neměli stres z lékařského prostředí a nechali si líbit i prohlídku tlamy. O zubní prohlídku a konzultaci mělo zájem hodně pejskařů, ve srovnání s rokem 2009 měla poslední akce o 27 % vyšší účast. Majitelé psů ocenili, že odborníci psy bezplatně vyšetřili a poskytli jim cenné rady, jak se účinně starat o psí chrup. Kontrola byla o to příjemnější, že jako odměnu dostali dentální pochoutky Pedigree® Denta Stix.

 

Nečistíš - zaplatíš

Problémy způsobené špatnou zubní hygienou jsou u psů běžné, to potvrzuje i MVDr. Zbyněk Lonský: „Když psa opravdu bolí zuby nebo dásně, začne odmítat potravu, a to už jde do tuhého. Veterinární ordinace jsou plné psích mazlíčků, jejichž zuby majitel zanedbal. Dle statistik má více než 80 % psů ve věku 20-27 měsíců některé z příznaků onemocnění dásní. Pokud majitel příznaky přehlíží, dochází progresivně ke zhoršování stavu a případná léčba je obtížnější a ekonomicky náročnější.“ Ideální prevencí stomatologických problémů je pravidelné čištění zubů zubním kartáčkem a pastou pro psy. Alternativou či vhodným doplňkem ke kartáčování je pravidelné podávání dentálních pochoutek. Kousáním dentálních pamlsků dochází v tlamě psa k samovolnému otírání plaku z povrchu zubů
a osvěžení dechu.

 

Zajímavosti:

  • Nejzdravější zuby měli psi z Brna (62 % vyšetřených psů mělo zdravé zuby)
  • V nejhorším stavu měli zuby psi z Opavy (jen 10 % psů mělo zdravé zuby).

 

Informace o dentální péči získáte na­ www.peceopsa.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 6.2.2011 13:40:59
Napsáno: 6.2.2011 13:35:37

Forum.

17.2.2011

evikuc

Moje pudlice nikdy neměla problémy se zuby,jen od štěněte do jejich nedožitých 8 let ji zůstal mléčný zub, s paní doktorkou jsme se dohodly, že ničemu nevadí a že v budoucnu je dobré zuby vyčistit alespoň jednou ultrazvukem ... a tak těsně před jejími osmými narozeninami jsme se dohodly,že ji ultrazvuk uděláme,naprosto banální zákrok ... ve čtvrtek ráno zákrok podstoupila a z neděle na pondělí zemřela, infekt,který měla na zubech se ji dostal do krevního objehového systému a tomu nakonec podlehla ... takže ač jsme zuby čistily a staraly se nebylo možné se vyhnout této zkušenosti ...

17.2.2011

jana

ja měla dost psů a vždy jejich zuby byly v pořádku.Vždy jsem koupila v masně hov.kost nebo mor.kost a syrové jsem jim to dala a nejenže si pochutnali ,ale i pěkně si zuby brousili.Dentalní poch.jsou dobré,ale pro velké psy to je jen hlt moje fenka (kř.labradora)to 2krát skousne a tyčinka je fuč.Takže učinek veškery žádný.Nedávám kosti často ,ale občas na to čištění to je dobré .

17.2.2011

Dana

Pedigree "rádobyodborníce" v Mostě byly obyčejné nány od krav. Nesympatické, arogntní a namyšlené krákory, co si chtěly hrát na mistryně světa. Už nikdy, nikdy víc.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz