Na Slovensku chtějí omezit chov vybraných plemen psů


Po sérii útoků psů na člověka se Slovensko rozhodlo zakázat chov některých „nebezpečných“ plemen. Slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek chce zakázat dvě plemena a dalším třinácti zpřísnit chov. Paradoxem je podle odborníků fakt, že návrh řeší jen čistokrevné psy a na problematické křížence nepamatuje.

 

Novela zákona zakazuje chovat pitbula a bandoga. Je trochu zvláštní, proč jen tato dvě plemena, když nejvíc zranění mají podle statistik na svědomí rotvajleři a kříženci německého ovčáka.

Zpřísnit se má například také chov jihoruského ovčáka, boerboela, šarplanince, brazilské fily, kavkazského ovčáka, moskevského strážního psa, amerického stafordšírského teriéra, středoasijského pasteveckého psa, amerického buldoka či saarlosova vlčáka. Kdo je bude chtít chovat, bude muset absolvovat kynologický výcvik. Venku se tito psi budou smět pohybovat jen na vodítku a s náhubkem. Prostor, kde budou chováni, by měla schvalovat kynologická organizace, kterou určí ministerstvo. Vše má jednou ročně kontrolovat i obec. Pitbul a bandog jsou v novele označeni jako nežádoucí psi. Znamená to, že by mělo být zakázané jejich držení, rozmnožování i vstup na území Slovenské republiky. Psi těchto plemen, kteří se narodí do konce března, budou moct na Slovensku zůstat. Ti, kteří se narodí později, by měli být vykastrovaní nebo je chovatel musí do tří měsíců vyvézt mimo republiku. Na seznamu problematických psů chybí například rotvajler. Ministerstvo to zdůvodnilo tím, že v posledních letech nebyl zaznamenán útok tohoto plemene na člověka.

„Nežádoucí psi“ a „psi se zpřísněným chovem“ bude podle návrhu smět chovat jen majitel, který bude mít průkaz o kynologickém výcviku. Organizaci, která ho bude poskytovat, má určit ministerstvo. Návrh ministerstva přivítalo Sdružení měst a obcí Slovenska, napsal slovenský list Sme. Sporný je podle odborné veřejnosti hlavně fakt, že novela počítá pouze s čistokrevnými psy a neřeší křížence. Mluvčí rezortu uvedla, že křížence bude podle novely povinné nechat utratit, když se stanou nebezpečnými.

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 6.10.2012 15:55:27
Napsáno: 6.10.2012 15:55:14

Forum.

Vložit príspěvěk

7.10.2012

bostonek

Prečo sú trestané psi a nie ludia ktorý ich špatne vychovali? Nech dostane trest majitel psa ktorý z neho vychoval agresora,pes sa nenarodí ako agresívny a zlí jedinec.Zrovna dnes som stretla dve indivíduá,viedli si šteňa pitbula,pochybujem že ho budú mať ako domáceho mazlíčka :-/Tak o pol roka by som ich s tým psom nechcela stretnúť.Ako to chce poverená organizácia kontrolovať? To majú vešteckú gulu aby videli dopredu kde a aký človek si "bojové"plemeno kúpi? Teoreticky-uvidia človeka so šteňaťom pita,tak si ho predvolajú,preskúšajú ho,človek neprejde a so šteňaťom bude čo? Dá sa do už preplneného útulku,vrátia ho chovatelovi ktorý ho može odmietnuť alebo ako?

10.10.2012

dixoulím

Přesně tak! Ať lidi platí pokuty a ne ať na to doplácí psy.

14.10.2012

Katka S.

Když jsem byla malá pomáhala jsem sestrenici s chovnou stanici jihoruských ovčáku mirumilovnejsí zvírata jsem jese nepotkala.Momentálne mam psa bojové rasy vsichni se ho bojí a bojujou proti tomu abych ho mela us pres 3 roky chtejí abych ho dala utratit vzivote nikomu nic neudelal a ti lidé vubec nevidí jak je mirumilovny a oddany svemu panovi on by pro me zemrel a proc by se meli zakazovat tyto plemena protoze vypadají nepřátelští?Už ted mi je lito lidi kteří nebudou moci poznat lásku tohoto plemene pres stupidní mozky na ministerstvu.Bydlím v rodinnem domku na vesnici máme velkou zahradu a myslím si ze nasemu pejskovi nic nechybí a co lidé kteří tyto prostory nemají? Ale zato mají chut se venovat temto pejskum a co treba lide kterí nemaji prostredky chodit na cvičák apod. Už ted bych sepisovala protesní listinu a alespon bych zkusila zachránit situaci stím že jsem pro ty bezbrané zvířatka neco udelala a nenechala je napospas osudu nebo hůř utracení...PS:Chovu zdar!

30.10.2012

slovak J

slováci nechtejí..... ale majú jedného ,,extra odborníka,, v ministra, ktorý svoju odbornosť dokazuje....rád a dobre...

16.11.2012

Pajda

Možná pak bude zakázaná jedna národnostní menšina a omezené všichni ostatní, protože děti a pak dospělí páchají trestnou činnost! Jen si vemte kolik lidí zabilo jiného člověka!

27.1.2013

ivča

ježiši takovou blbost sem nikdy neslyšela . četla jsem o tom v novinách a prej chcou omezit chov i buldoka takoví malí pejsek by nikomu neublížil , nebo pitbul moje nejoblíbenější plemeno nechápu jak se k němu v dnešní době chovají přitom jde o jedno z nejhodnějších plemen psů bohužel je velice oddaný a toho využili zlí lidé

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz