Mapy výskytu infikovaných klíšťat


Klíšťata se v současnosti vyskytují téměř všude – v lesích, na loukách, v zahradách i městských parcích. Pomalu se už stěhují i do vyšších nadmořských výšek. Až 20 % těchto malých parazitů přenáší na člověka některou ze závažných nemocí.

 

O předpovědi aktivity klíšťat získáte přehled na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMU). Termín „aktivita klíštěte“ lze zjednodušeně popsat jako podíl klíšťat, která jsou připravena k napadení hostitele, na celkové populaci klíštěte v dané lokalitě. To znamená, že čím větší je počet takto „aktivních“ klíšťat, tím vyšší je i prezentovaný stupeň rizika napadení klíštětem. O riziku setkání s infikovaným klíštětem získáte informace na portále kliste.cz, kde jsou zveřejněny přehledy výskytu infikovaných klíšťat v jednotlivých krajích a okresech, a grafy zobrazující výskyt různých patogenů přenášených klíšťaty v jednotlivých letech, které byly vypracovány na základě vyšetření 7000 klíšťat v laboratoři biotechnologické společnosti Protean s.r.o. Pokud chcete vědět, zda bylo klíště infikované, můžete ho nechat vyšetřit. Klíště stačí zabalit do igelitového sáčku (může být živé či mrtvé i ošetřené desinfekcí) a odeslat do některé ze specializovaných laboratoří. Při pozitivním výsledku je nutné co nejdříve konzultovat další postup s lékařem/veterinářem.

 

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 20.4.2015 21:28:00
Napsáno: 19.4.2015 18:27:47

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz