Iniciativa proti množírnám psů


30. červen bude vyhlášen jako oficiální den STOP MNOŽÍRNÁM a zároveň v ten samý den odstartuje finanční sbírka na pomoc psům, kteří byly odebráni z množíren.

 

Za lepší životní podmínky psů a zákaz množíren se rozhodla postavit společnost Pet Center. Ta ve spolupráci s Občanským sdružením na ochranu opuštěných zvířat spouští osvětovou kampaň, která by měla širokou veřejnost seznámit s problematikou množíren a všechny milovníky domácích mazlíčků tak přesvědčit, aby nenakupovali u neověřených chovatelů. Boj bude podpořen finanční sbírkou. Všichni zákazníci budou moci přispívat do speciálních kasiček na vybraných prodejnách chovatelských potřeb, přičemž samotná společnost sbírku též aktivně podpoří.

 

Podpora v zákoně?

Do kauzy týkající se množíren se nedávno zapojil i český europoslanec Jiří Pospíšil. „Boj proti množírnám vyžaduje lepší podporu v zákoně, současná zákonná úprava totiž pojem množírny nezná. Proto úřady postupují při řešení nejednotně. Zároveň by mohlo pomoct zavedení povinné registrace psů a koček. Následně by bylo dobré propojit registry na celoevropské úrovni, protože problém s množírnami netíží pouze Českou republiku,“ uvádí Pospíšil.

 

Továrna na štěňata

Množírny psů jsou noční můrou ochránců zvířat i všech zodpovědných majitelů čtyřnohých miláčků – špinavé klece, nedostatek potravy, brzké odloučení od matky, absence veterinární péče. Jen v České republice jich existují tisíce. Miniaturní znečištěné kotce v místnosti bez denního světla a možnosti výběhu, tak vypadá klasická „továrna na štěňata“. To je ale pouze začátek pekla, kterým musejí zvířata procházet. Protože více štěňat rovná se více peněz, rodí feny doslova jako na běžícím páse. Pokud jsou již vyčerpané, majitel je nechá utratit, pořídí nové a proces začíná od začátku. Psi jsou podvyživení a neočkovaní, kvůli čemuž jsou náchylnější k různým onemocněním. Štěňata jsou od matek odebírána ve velmi nízkém věku, a mají proto často problémy s ostatními psy. Kvůli nedostatku kontaktu s člověkem jsou také agresivnější a nedůvěřivější vůči lidem.

 

Značka: Levně

Začátky jsou většinou velmi podobné. Lidé si chtějí pořídit nového čtyřnohého člena domácnosti, žádného vesnického voříška, ale ideálně nějaké menší plemeno, které se hodí do bytu. Potvrzení o původu nepotřebují, protože ho chtějí pouze na mazlení nebo pro děti na hraní, ne na chození po výstavách a soutěžích. A co je nejdůležitější, chtějí ho lacině. Proto se rozhodnou pro nákup zvířete u neověřeného prodejce, který tyto podmínky splňuje. Ve valné většině případů se u pejska dříve nebo později objeví méně či více závažné zdravotní problémy a majitelé musí ušetřené peníze investovat do veterinární péče.


Vanda Ročková
Napsáno: 7.5.2016 17:17:42

Forum.

25.5.2016

Viki

Tito chovatelé v úvozovkách,se chovají hůř než dobytek a tresty za to by měly,být velké.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz