Do útulku nechodí jen milovníci psů


Nový majitel si spokojeně odvádí psa, ten se těší na nový domov a pracovníci útulku jsou rádi, že umístili svého čtyřnohého svěřence a mají místo pro další opuštěné zvíře. Ideální scénář boří lidé, kteří si pletou psí útulky s řeznictvím. 

„Bohužel jednou se mi stalo, že jsem zájemce včas neodhalila,“ vypráví provozovatelka soukromého psího Útulku Modřany Jaroslava Kladivová, a přestože je to osm let, co k neštěstí došlo, je vidět, že ji celý případ stále velmi rmoutí. Do modřanského útulku tehdy přijel solidně vypadající pár a vyhlédl si dva středně velké psy. Jeden z nich byl problémový v kontaktu s lidmi. Zájemci ji však ujišťovali, že mají chovatelské zkušenosti a u jejich domku se zahradou se bude moci dostatečně vydovádět. Jaroslava Kladivová si opsala z občanského průkazu adresu bydliště v Chebu, poznamenala si telefonní číslo a své dva čtyřnohé svěřence vydala. „Jenže mi to nedalo, tak jsem odpoledne volala, abych se ujistila, jak se psům v novém domově daří. Na uvedeném čísle se mi ale přihlásil někdo jiný. Naštěstí ve vedlejší vesnici bydlí můj známý. Poprosila jsem jej, aby se tam zajel podívat a on hned souhlasil,“ popisuje Jaroslava Kladivová.

Psi na zahradě v Chebu nebyli. Sousedé z okolí potvrdili, že je na pozemku viděli, ale že mají podezření, že majitel domu prodává psy na maso do nedaleké tržnice. Nikdo se prý neodvažuje něco s tím dělat, aby nedošel úhony. „Za oba psy bylo nabídnuto výkupné ve výši pět tisíc korun, jenomže údajně už nebylo co vracet,“ dodává smutně Jaroslava Kladivová, která samozřejmě hned varovala všechny útulky, aby se do spárů psích řezníků z Chebu nedostala další zvířata.

Dnes šestiletou střední fenku Noru se podařilo Útulku Modřany zachránit. Noru si vyhlédl zájemce v televizním pořadu Chcete mě. Při zpovídání, proč si vybral zrovna robustní fenku a ne mladšího drobnějšího psa, se Jaroslava Kladivová vyděsila: „Ten člověk mi odpověděl, že je hezky tlusťoučká a že ji chce na sádlo. Dokonce mi navrhl, že za ní zaplatí!“ Podobný případ se v azylu pro opuštěné psy několikrát opakoval. Lidé toužící po psím mase nabídli jeho zaměstnancům za psy peníze a ještě se divili, že se zvířat nechtějí zbavit.

Aby mohl soukromý útulek v Praze Modřanech nové majitele snáze kontrolovat, nevydává od osudné události v Chebu psy lidem, kteří nemají trvalé bydliště v Praze nebo jejím blízkém okolí. Jenže ani takové opatření není dostatečné. Za uvedeným trvalým bydlištěm v občanském průkazu se může skrývat adresa obecního úřadu. Pro psy si poměrně často chodí bezdomovci, kteří jsou na úřadě nahlášeni pro odběr pošty. Proto mají v Útulku Modřany vytištěný seznam všech adres pražských městských úřadů a rychlou kontrolou prověří zájemce. Pokud je dotyčný hlášen na městském úřadě, psa si z Útulku Modřany neodvede.  Nemyslím si, že by bezdomovci byli zlí, ale péče o psa něco stojí a u lidí bez přístřeší je velmi nejisté, že budou mít dostatek prostředků na zaopatření psa a jeho pravidelnou veterinární péči,“ vysvětluje smysl opatření patron útulku starosta Prahy 15 Pavel Klega. Provozovatelka útulku Jaroslava Kladivová s ním souhlasí a dodává zkušenost ze své mnohaleté praxe: "Víte, kdy mají bezdomovci největší zájem o psa? V zimě, protože si ho vezmou do spacáku a on je zahřívá.“


Vanda Ročková
Napsáno: 28.11.2010 15:20:26

Forum.

Vložit príspěvěk

9.12.2010

Irena Sedláková

Je to velmi smutné , že se tohle děje. Naše útulky pejsky zachraňují, v Mexiku je zabíjí elektrikou a ve Španělsku věší na stromy. Jsem ráda , že jsem Češka.Jen bych u nás zvýšila tresty těm , co týrají zvířata. Proč nemáme zvířecí policii, já bych tam hned šla pracovat? Přeji útulku úspěšný rok 2011 a málo nových pejsků bez domova.

9.12.2010

Katty

Souhasím s paní Irenou. Zvířecí policie by se tady určitě hodila. Dost často se divám na Animal planet, kde vysílají právě Zvířecí policii z Miami i dalších měst a států. Kdyby byly takové tresty za týrání u nás, neblo by to na škodu. Bohužel díky naší vládě na to není dostatek prostředků ale to už je jiná kapitola... Sama mám dva psy a nedokážu si představit, že by se jim něco takového stalo.Je to opravdu hodně smutný :,(

9.12.2010

jirinatreckova@seznam.cz

Tak to je hrůůůůza!!!Já bych ty osoby,co baští psy,asi zahlušila!Sama mám hafana,je to kámoš a přítel největší!Bezdomovce chápu,chtějí mít teplý kožíšek ve spacáku.Asi bych jednala stejně.Pes,pokud pána miluje,tak se rád tulí a tím pádem vytváří teplo,co lidé bez domova potřebují!A to fakt nutně!!!Je mi líto takových lidí ,i psů,že nemají kde složit hlavu.Do tepla,plného talíře horké bramboračky...a granulí,nebo něčeho jiného mňam!

12.12.2010

JIŘINA AZYL GAIA

jSOU TO HYENY, KTEŘÍ SI NEVÁŽÍ ŽÁDNÉHO ŽIVOTA , PROTO JE NA SVĚTĚ TOLIK ZLA.

14.12.2010

Jana

Souhlasím s vámi všemi...A taky bych byla pro založení zvířecí policie, protože mi občas zůstává rozum stát nad tím, čeho jsou "lidé" schopni...A naprosto nesnáším přirovnání, že se někdo chová "jako zvíře" - co to je? Vždyť ta zvířata jsou mnohem lepší, než někteří lidé...Je to smutné!

21.4.2011

Monika

Zvířata jsou rozhodně lepší než lidé, zvířata se nevyžívají v mučení a trýznění druhých. Stydím se za to, že jsem člověk. Tresty za týrání bych zavedla, ale žádné pokuty nebo vězení, těm šmejdům, co týrají, bych prostě a jednoduše udělala to samé!

19.12.2011

nikola

dobry den pred nebo po vanocich vam chci pomoct.privest psum zradlo a nejake deky pokud vam to nebude vadit.a adoptuju si u vas broucka.je mi 12 let.zatim naschle

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz