16.03.13 Život se psem

Ulov si pamlsek nebo míček

Chcete procvičit čich, šikovnost a vytrvalost vašeho mazlíčka? Pak vyzkoušejte následující cvičení. Potřebujete jen pevnou PET láhev a hrst oblíbených granulí, které jednoduše propadnou otvorem láhve.

 

Abyste vašeho pejska zbytečně nepřekrmovali, použijte část krmné dávky. Samozřejmě jen v případě, že je váš pes na granule zvyklý a chutnají mu. Pokud servírujete syrovou či vařenou stravu, poslouží vám i psí suchary nalámané na kousky nebo třeba domácí játrové sušenky.

 

Příprava

Granule nebo pamlsky nasypte do PET láhve. Otvor by neměl být příliš velký, aby granule při otáčení láhve nevypadávaly ven ve velkém množství. Dejte si pozor, aby hrdlo láhve nebylo ostré, jinak by se váš pejsek mohl zranit.

 

Jak začít?

Nejprve psa uklidněte povelem sedni nebo lehni. Poté položte napůl naplněnou láhev doprostřed místnosti a dejte pejskovi povel, že může začít (např. můžeš, do toho). Záleží na povaze psa, jestli se na láhev vrhne, nebo si ji bude nejprve zvědavě prohlížet. Většina psů pravděpodobně opatrně přijde k láhvi a bude prozkoumávat, jak se nejlépe dostat k granulkám. Jestliže se láhve bojí, ukažte mu, jak hra funguje. Otočte s ní pomalu tak, aby vypadlo pár kuliček ven. Pes se určitě bude hodně snažit, aby se k lákavému obsahu sám dostal. Buďte si jisti, že pokud láhev naplníte nějakými voňavými pamlsky, předvede svou zručnost a šikovnost v nejvyšší míře.

Metody, jak se nejlépe dostat ke granulím nebo pamlskům, jsou různé. Záleží na vynalézavosti psa. Buď vezme láhev do zubů tak, aby byla otvorem dolů, a bude čekat, až granule vypadnou, nebo ji bude tlapkou a čenichem posouvat. Připravte se na to, že se do láhve bude snažit kousat, proto by měla být raději z pevnějšího plastu. Nedočkaví jedinci budou možná na láhev vzrušeně štěkat. Hodně záleží na velikosti granulí, kolik úsilí bude muset pes vyvinout, aby propadly otvorem. Čím menší pamlsky, tím bude úkol jednodušší. Velikost odměny tedy reguluje obtížnost hry.

 

Obměny

Na podobném principu funguje také oblíbený míček na pamlsky. Ke hře můžete využít také různé interaktivní hračky. Například látková kostka se může naplnit různými pamlsky nebo hračkami. U ní však bývá otvor větší, proto je lepší použít malé plyšáky nebo míčky. Pes se zabaví na dlouhou dobu a navíc se při dolování nebude ozývat žádný nepříjemný zvuk, který by vás v případě láhve mohl rušit.

 

Zdroj: Pes - výcvik hrou a sportem, Kirsten Wolf, vydalo nakladatelství JAN VAŠUT v roce 2010, www.vasut.cz