04.03.12 Výchova a výcvik

Všechno doma počůrá!

Co mám dělat, když můj pejsek (1 rok starý boloňský psík) čůrá doma? Chodíme často ven, ale když přijde domů, tak si v klidu zvedne nožičku a označkuje stůl, zeď, cokoliv. Nechci ho za to pořád bít, protože jsem četl, že to nemá význam. Snažíme se ho dávat za trest do koupelny, ale stejně si s tím nevíme rady.

Odpověď:
Tohle je častý problém malých plemen psů. Zřejmě mají pocit, že venku nejsou jejich značky dost výrazné, protože spousta velkých psů nechává na sloupech a rozích mnohem větší množství moči i pachu. A tak si značkují alespoň svoje domácí prostředí, dodává jim to klid, že jsou dobře zabezpečeni. Nejčastěji značkují právě pejsci kolem 1-2 let věku. Tresty nejsou nic platné, spíše naopak – čím víc se pejsek o svoje území a všechny poklady v něm bojí, tím víc značkuje. A zavření do koupelny? Tomu nerozumí.
Zkuste psíka hned po příchodu domů něčím zajímavým zaměstnat. Nejlépe se k tomu hodí hračka Kong (pro vašeho pejska asi velikost S nebo M). Dají se do ní naplnit nejrůznější dobroty od granulí po vařené masíčko, psí suchary, pár sušených střívek… Když se bude pokaždé z procházky těšit na hračku, přerušíte tak rituál značkování po příchodu domů. Hračku ukliďte nejlépe ještě ne zcela vyprázdněnou, aby pes po příchodu domů myslel hlavně na ni. Samozřejmě všechno, čím Kong naplníte, pak odečtěte z normální krmné dávky, aby netloustnul.
Rohy, které rád značkuje, mu zkuste nějak znepřístupnit – prostřete kolem nich např. ostrou rohožku. Kde to jde, postavte k rohu misku s vodou nebo tam pohoďte pár granulek nebo malých psích sucharů. Tam, kde nechodíte vy, můžete zkusit položit na zem u značkovaného místa tenkou dřevěnou destičku nebo kousek tvrdého papíru polepené oboustranně lepicí páskou. Když se pejskovi přilepí na nožku, určitě ho přejde chuť značkovat. Ale zároveň buďte pozorní – když nemůžete mít psa stále na očích, raději mu omezte prostor na místa, kde značkování tolik nevadí. Dávejte pozor hlavně při příchodu nebo odchodu návštěvy, při oblékání, před odchodem z domu, po příchodu domů… V těchto případech je vždy lepší psa na chvíli zavřít nebo uvázat na místě, kde neudělá velkou škodu a zaměstnat ho výše zmíněnou hračkou. Na procházkách mu nebraňte v očichávání a očůrávání strategických míst, ale choďte i na místa, kde to psík nezná a učte ho kázni – střídejte chůzi u nohy, kdy pejska nenecháte čichat a čůrat, a volno bez vodítka nebo na delší šňůře, popřípadě povoleném vodítku, kdy se může věnovat svým psím starostem. Zaměstnávejte ho venku cvičením s dobrými pamlsky, společnou hrou… Ať nejsou procházky jen obcházením patníků.
Nyní je období, kdy hárají fenky, tak buďte doma zvlášť ostražití a jakmile vidíte, že pes odchází do jiné místnosti nebo se hrne ke svým oblíbeným domácím rohům, zatleskejte, poklepejte vařečkou na poklici, hlasitě křičte, lomozte židlemi apod., ale ne směrem ke psovi. Prostě vtrhnete do místnosti a děláte rámus, ale koukáte při tom do zdi, jakoby tam pes nebyl. Tím ho nejlépe vyrušíte (v té místnosti je hrozný kravál, a tak nemá klid na značkování), ale nemá pocit, že ho hlídáte. Jinak si dá jen příště větší pozor, aby se vytratil nenápadně. Kdyby problém přetrvával, téměř spolehlivě jej odstraní kastrace.


MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz