11.02.12 Výchova a výcvik

Hry s pamlsky

Psi umějí vycítit, kdy jste tu jen pro ně a kdy se jim chcete věnovat. Dávají vám najevo své nadšení, protože co může být krásnějšího než hrát si s páníčkem, být stále chválen a kromě toho si ještě sem tam vysloužit něco dobrého na zub.

 

Jednoduché a chutné

Hry s pamlsky „chutnají“ většině psů. Procvičují při nich zejména šikovnost, chytrost, ale také trpělivost a ovládání se, jestliže před vlastním hledáním pamlsku musí pes vyčkat na váš povel k začátku hry. Hra je zcela jednoduchá, potřebujete k ní jen pár dobrot a několik dalších předmětů, jako například ručník, kartónovou krabici nebo pet láhev. Tedy vše, co najdete v normální domácnosti. Hry s pamlsky jsou proto vhodné pro domácí prostředí. Jejich příprava nevyžaduje příliš času, a stačí 2x až 3x za odpoledne schovat pamlsky a nechat psa hledat – máte o zábavu postaráno. Hry však cvičte skutečně jen doma. A to z prostého důvodu: jistě nechcete, aby váš pes na procházce sbíral všechno, co se mu zdá poživatelné, a vlastně si tak sám vytvářel pravidla hry. Naučte se, že venku budete psovi dávat pamlsky pouze z vlastní kapsy a jen za odměnu za dobře provedený cvik či povel. Jedině tak vychováte psa k tomu, že na procházkách se prostě takovéto hry nehrají…

Pokud pes nestojí o pamlsky (granule, suchary), které mu nabízíte za odměnu, sáhněte raději po takových, které jsou pro ně neobvyklé, jako např. sušené plíce nebo žaludky, sušené ryby nebo kousky sýra. A pokud ho ani na takovéto odměny nenalákáte, pak mu třeba schovejte jeho oblíbenou hračku.

 

Kartónová krabice

Co procvičujeme: Nějaké ty pamlsky si občas s chutí rád dá každý pes. V tomto případě si je ale musí s trochou šikovnosti a trpělivosti sám najít a zasloužit si je.

Co potřebujeme: pár pamlsků (raději větší suchary), středně velkou kartónovou krabici, novinový papír.

Najděte prázdnou krabici, která odpovídá velikosti vašeho psa tak, aby dosáhl čenichem na její dno. Odstraňte pečlivě všechny kovové svorky, zbytky lepenky či jiných nevhodných materiálů. Zmačkejte jednotlivé listy novin vložte je do krabice. Mezi ně schovejte pár větších pamlsků, aby to pes viděl. Někteří psi budou možná zpočátku dost nedůvěřiví a krabice se jim může zdát nebezpečná. Začněte tím, že pamlsky nebudete schovávat příliš hluboko mezi novinový papír a že psovi poskytnete dostatek času k „prozkoumání“ nového předmětu. Později můžete zvýšit obtížnost tím, že schováte jen jeden pamlsek (větší než obvykle) hlouběji v krabici a přidáte víc zmačkaných novin, aby ho pes musel hledat delší dobu.

 

Nejdřív sedni, pak teprve hledej

Dejte psovi povel „Sedni!“ nebo „Místo!“ a položte krabici asi půl metru před něj. Pokud štěně ještě tento základní povel nezvládne, zabavte ho něčím, aby se samo od sebe hned na připravenou krabici nevrhalo. Dejte povel – např. „Hledej!“. Teprve teď se smí ke krabici přiblížit a začít hledat pamlsky, které jste do ní schovali. Záleží na temperamentu psa, zda bude hledat klidně a cílevědomě, či zda se na krabici divoce vrhne. Je radost pozorovat, jakou techniku při hledání pes zvolí: bude ten váš soustředěně hledat čenichem mezi kusy zmačkaného papíru, nebo je bude vyhazovat ven a krabici převrátí? Bude hrabat tlapkami mezi zmuchlanými papíry? Vleze si dovnitř krabice, aby se lépe k pamlskům dostal?Při této hře je dovoleno všechno, co vede ke zdárnému nálezu. Zasahujte do hry jedině v případě, že začne být příliš divoký a papíry bude rozhazovat a trhat. To není smyslem této hry. Hru raději přerušte a pokuste se mu za chvíli vysvětlit pravidla.

 

 

Skrýš v ručníku

Co procvičujeme: Čich, trpělivost a samozřejmě šikovnost, protože i tady platí, že než se pes dostane k pamlsku, musí předvést, co umí…

Co potřebujeme: pár pamlsků a starý ručník

Ručník může být docela zajímavou věcí, zvlášť když tak úžasně voní po nějakých dobrotách! A jak se k nim vlastně dostat? Váš mazlíček na to přijde docela rychle.

 

Napoprvé je to docela snadné

Při první hře by měl pes najít schovaný pamlsek co nejrychleji, a proto ho vložte hned na kraj pevně smotaného ručníku, ale tak, aby se musel trochu snažit čenichem nebo tlapkou ručník rozbalit. Nejprve bude chvíli tápat a zkoušet, která technika je nejlepší. Dejte mu čas a klid, aby měl možnost všechno vyzkoušet a prozkoumat. Vydatně ho chvalte, jestliže má trpělivost a výdrž. Postupně můžete pamlsky zabalit hlouběji do role ručníku, abyste ztížili jejich nalezení a aby pes musel celý ručník rozbalit, než se dopracuje k nějaké té dobrotě.

 

Netřepat, ale rozbalit

Jestliže váš mazlíček bude netrpělivý a začne ručníkem třepat nebo ho různě muchlat, aby se dostal k pamlskům, přerušte hru a začněte znova. Umístěte lákavý pamlsek blíže ke kraji, aby stačilo jen malé rozbalení k jeho dosažení. Jestliže se to vašemu malému čmuchálkovi nepodaří, pomozte mu a ukažte, jak má ručník rozbalovat. Naznačte mu způsoby, aby pochopil, co po něm chcete. Když konečně najde schované sousto, pořádně ho za jeho úspěch pochvalte. Ihned ručník zvedněte, aby si s ním nemohl dál hrát.

Tato hra je vhodná i pro staré a méně pohyblivé psy, protože s minimálním úsilím rychle dosáhnou kýženého výsledku a nejsou příliš zatěžováni

 

Čas na hraní určujete vy

Aby pes poznal, kdy je čas na hraní a zábavu a kdy hra končí, ujasněte si předem vhodné povely, které důsledně dodržujte. Může to být např. „Jdeme si hrát“ pro zahájení, nebo „Dost!“ či „Konec!“ pro ukončení zábavy. Nenechte se obměkčit a po povelu k ukončení hry nikdy nepokračujte dál jen proto, že se na vás pes zálibně a s očekáváním dívá… Vy jste ten, kdo hru určuje, a u toho zůstaňte!

 

 

Ukázka z knihy: Pes - výcvik hrou a sportem, Kirsten Wolf, vydalo nakladatelství JAN VAŠUT v roce 2010, www.vasut.cz

Popis knihy: Od teď už bude všechno jinak! Nuda a malé vytížení jsou passé. Hry a sportovní aktivity se postarají o napínavou zábavu, zbystří smysly, zvýší inteligenci a udržují vašeho psa ve formě – ať už doma, nebo venku. Najdete zde mnoho nápadů a návodů, jak si hrát – od nejjednoduššího aportování až po náročné hry na paměť. Také různá cvičení agility, společné běhání či plavání přinášejí vašemu psu požitek z výletů. A navíc je zde velké množství praxí prověřených tipů na správné motivování, odměňování či uvolnění.