02.02.10 Plemena

Moskevský strážní pes

Plemeno moskevský strážní pes je v celé Evropě poměrně málo rozšířené. V České republice se ale stav výrazně zlepšuje (počet zvířat je již více než 300) a plemeno se dostává více do povědomí našich chovatelů. Může za to nejen vzhled, ale především povahové vlastnosti, které jsou bezkonkurenční. O tyto psy projevili zájem například policejní psovodi, ale i chovatelé ovcí, kteří je využijí k ochraně stád před vlky nebo zdivočelými psy.

 

Historie

Moskevský strážní pes byl vyšlechtěn ruskou armádou pro vlastní potřeby. Využíval se k ostraze vojenských i státních objektů a objektů zvláštního určení (věznice s nejvyšší ostrahou, raketové základny apod.), kde je třeba nekompromisního zásahu proti narušiteli. Šlechtění probíhalo po druhé světové válce ve stanici Rudá hvězda pod vedením vedoucího školy vojenské kynologie generálmajora G. N. Medvěděva. Cílem bylo získat velkého psa, nenáročného na podmínky, ostrého a dobře zvladatelného. Moskevák je výsledkem reprodukčního křížení bernardýna, kavkazského ovčáka a ruského strakatého loveckého psa. Po kavkazském ovčákovi zdědil silné zuby, vynikající pohybovou soustavu, vytrvalost, nedůvěru k cizím, ostrost a zlobu, po loveckém psovi dobrý čich. Od bernardýna převzal líbivý exteriér, dobrou cvičitelnost a oddanost ke svému pánovi. Díky tomu je tento silný a ostrý pes velmi dobře zvladatelný a hodí se ke strážní službě. Hlavní předností je však ochrana objektů. Je to pes neúplatný, tvrdý při útoku.

I přes svou mohutnost je velmi pohyblivý a vytrvalý. Svěřený objekt a psovoda chrání s nasazením svého života. Nikdy se nestane, aby se obrátil proti svému pánovi, ani v největším rozdráždění, což někdy udělá např. kavkazský ovčák. Je to pes velmi inteligentní, který dokáže sám vyhodnotit situaci a podle toho zasáhne. To je nesporná výhoda při střežení objektů.

Historie moskevského strážního psa v České republice není dlouhá. Major ruské armády, který se zde oženil, si s sebou přivezl psa a fenu. Tento pár měl dvě štěňata, pejska a fenku, z nichž už bohužel ani jeden nežije, ale fena (Andy Ardea CZ) odchovala dva vrhy štěňat. Právě tyto odchovy spolu se zvířaty importovanými ze země původu tvoří chovatelskou základnu u nás. Spolupracujeme s chovateli ze Slovenska, Polska, Maďarska, Ruska a Ukrajiny.

 

Využití

V bývalém Sovětském svazu byl moskevský strážní pes převážně využíván v armádě, pro kterou byl v prvé řadě vyšlechtěn. Své schopnosti využíval i u milice. V současnosti hlídá, kromě již zmiňovaných objektů, např. odstavná parkoviště pro kamiony, kde je jeho práce velmi důležitá, neboť střeží bezpečí řidičů i nákladu.

Naši psi střeží několik objektů, kde dříve docházelo k velmi častým vloupáním. Od doby, kdy byli moskeváci nasazeni (nejdříve pod dohledem psovoda, později již naprosto samostatně), nedošlo již k jediné krádeži.

Nepříjemnou zkušenost s moskevákem měl zloděj, který byl zvyklý „nakupovat“ v jednom autobazaru náhradní díly. Netušil, že objekt je již střežen psem. Poté, co ho ráno majitel sundaval ze střechy dodávky, kam zázrakem vyšplhal, prohlásil, že větší hrůzu nezažil. A to měl štěstí, že zde tentokrát hlídal pouze jeden pes.

Moskevský strážní pes hlídá svěřený pozemek přibližně od věku šesti měsíců, ale k opravdu tvrdým zásahům se používá až od dvou let věku, kdy je již plně vyspělý (jak fyzicky, tak především psychicky). Moskeváci jsou psi velmi vyrovnaní, neútočí bezhlavě na plot. Sami si vyhodnotí, jak mají na vzniklou situaci zareagovat. Pokud figurant pouze prochází bez zájmu kolem, pes zůstává v klidu, pouze jej sleduje. Když se ale přiblíží a snaží se dostat do objektu, nemá šanci. To je další výhoda těchto psů – nejsou zbytečně hluční. Důležité jsou dobré ploty! Kdo viděl moskeváka v akci, chápe proč... Jeho útok je velice důrazný, není možné se mu ubránit. Zkoušeli jsme s figurantem různé způsoby vniknutí do objektu a pes vždy vyhrál, vetřelec nemá šanci uniknout.

Hlavním důvodem, proč jsme moskeváky začali chovat, byla ochrana rodiny a především dětí. Dříve jsme často mívali problémy s nezvanými hosty, ale od doby, kdy se setkali s našimi psy ve věku osmi měsíců, máme klid. Na první pohled vypadají tito psi velmi mírumilovně, jenže zdání klame. Agresivita psa je základ, na kterém se formují jeho pracovní kvality. Čím vyšší je agresivita, tím větší je předpoklad, že se pes osvědčí v kritických situacích. Razance útoku je srovnatelná snad jen s kavkazským ovčákem. Děti, se kterými vyrůstá, miluje a ochraňuje. I když je velice hravý, při hře je opatrný, zjevně si uvědomuje svou sílu. Například když se naše malá dcera učila chodit, pes ji stále doprovázel a snažil se jí dávat oporu, aby nepadala.

Moskevský strážní pes je dobře cvičitelný, i když způsobem zcela odlišným např. od německého ovčáka. Pes, který je oddaný svému pánovi, pro něj udělá cokoliv. Moskevák určený k ostraze objektu hlídá bez výcviku, ale každé další rozdráždění figurantem jeho přirozenou ostrost dále stupňuje. Ještě výraznějšího efektu dosáhneme pokud hlídá objekt více psů. Je-li určen ke strážní službě, kde má provázet psovoda, je vhodné naučit ho základní poslušnosti. Co se naučí, pamatuje si navždy, není nutné stálé opakování. Není dominantní vůči své rodině, nestává se, že by byl agresivní na majitele, nebo si chtěl získat vůdčí pozici.

Zkušenosti s moskevskými strážními psy nejsou v České republice zatím dlouhodobé, ale podle informací z Ruska jsou to psi, kteří mohou velmi úspěšně pracovat jako psi policejní či psi sloužící v armádě. Během služby plní všechny povely psovoda, nejsou zbytečně útoční, ale vždy jsou ostražití a připraveni zakročit. Dokáží vyvinout značnou, až nečekanou rychlost při útoku a jsou velice vytrvalí. Neútočí na rukáv, ale na krk či rozkrok pachatele. Také při ochraně stád svou úlohu plní na výbornou. Domácí zvířata, na která si pes od mládí zvykne, miluje a ochraňuje.

Podmínkou uchovnění je, kromě exteriéru odpovídajícímu standardu, také test temperamentu, který je součástí bonitace. Zkouška se praktikuje podle země původu. Probíhá tak, že majitel vezme psa na vodítku mimo svůj objekt a proti němu přichází figurant s holí. Dva metry před psem zaútočí na psovoda a pes by měl bez pobízení aktivně bránit svého pána. Psi kteří neprojdou tímto testem se nepustí do chovu. Tím je zaručena kvalitní povaha odchovaných štěňat.

 

Péče a výchova

Na klimatické podmínky jsou moskeváci absolutně nenároční. Jejich hustá srst je dobře ochrání před zimou i horkem, není náročná na údržbu a stačí jen občas pročesat. Přes jejich nenáročnost je třeba počítat s tím, že pes potřebuje hodně lásky a péče v době, kdy se jeho osobnost formuje. Výchova musí být sice důsledná, ale v žádném případě ne drsná. I pes, který je od nejútlejšího mládí rozmazlovaný, bude svého pána chránit, je to prostě v něm. I když vypadá velice dobrácky a přátelsky, dospělý pes nenechá cizího člověka překročit svou (byť jen pomyslnou) hranici. Na výživu není v dospělosti nijak zvlášť náročný, ale v době růstu a vývoje kostry je potřeba kvalitní krmivo s dostatečným množstvím minerálních látek a vitamínů a obzvláště dostatek vápníku vyváženého fosforem. Velmi důležitý je pro moskeváka pohyb. Není možné ho zavřít v bytě nebo malém kotci a myslet si, že krátká procházka mu stačí. Pes potřebuje pro svůj harmonický vývoj dostatek pohybu, buď velký výběh, nebo dlouhé procházky, jinak z něj bude neosvalené zvíře, které nebude moci plnit svou funkci strážce majetku. Moskeváka by si měl pořídit jen člověk, který je schopný psa vážícího 70 kg i více udržet na vodítku v každé situaci. Není to pes na řetěz u boudy. Pokud není možné, aby se mohl po objektu volně pohybovat celý den (např. ve firmě, kde se pohybují ve dne cizí lidé), je nutné pořídit psovi kotec, kde může být bezpečně zavřený v době, kdy nehlídá.

 

Stručný standard

Standard byl schválen a přijat Ruskou federací chovatelů služebních psů v roce 1985, jeho poslední aktualizace a drobné úpravy byly provedeny 10.10.2003.

Prvním psem, který považován za zakladatele plemene MSP, je Orslan.

Celkový vzhled: Moskevský strážní pes je velkého vzrůstu, silné kostry, masivní, s dobře vyvinutým svalstvem, vytrvalý, nenáročný na chov v různých klimatických podmínkách, nedůvěřivý k cizím, doporučuje se pro strážní a jiné druhy služeb.

Výška v kohoutku: Nejcharakterističtější výška pro psy je 77 až 78 cm a pro feny 72 až 73 cm, spodní hranice u psů je nejméně 68 cm, u fen 66 cm, horní hranice výšky není dána.

Hlava: Hlava je velká, mohutná, široká v lebeční části, s dosti hlubokým přechodem od čela k široké mordě, zuby jsou velmi silné, velké s nůžkovým skusem, řezáky jsou v jedné linii. Uši zavěšené, trojúhelníkového tvaru, silné u kořene, pevně přiléhající předním krajem k lícním kostem.

Tělo: Hrudník je hluboký, široký, dlouhý s okrouhlými žebry, který se viditelně rozšiřuje k zadní části. Končetiny jsou přímé a paralelní, tlapy jsou velké a kulaté. Ocas je vysoko nasazen, u kořene silný, při vzrušení se zvedá nad linii zad.

Srst: Srst je hrubá, delší, těsně přiléhající, hustá, s dobře vyvinutou podsadou. U psů jsou více vyvinuty okrasné chlupy, které jsou vidět na krku v podobě hřívy a za ušima, na nohou a na ocase.

Barva: Zbarvení je rezavé s bílou, skvrnitě bílé s rezavými, šedohnědými nebo sobolovými plotnami nebo pláštěm, Hruď, přední končetiny do výše lokte, zadní do bérce a konec ocasu jsou bílé. Povinné je tmavší zbarvení na hlavě než na těle, tmavé „brýle“ rozdělené bílým pruhem.

Pohyb: Charakteristickým pohybem pro toto plemeno je krátký klus a těžký cval.

 

Výběr štěněte

Kdo uvažuje o koupi štěněte moskevského strážního psa, měl by si nejdříve rozmyslet, jaké pohlaví pro něj bude vyhovující. Rozdíl není jen v exteriéru (pes je výrazně větší s ozdobnějším osrstěním), ale také ve způsobu hlídání. Fena obíhá pozemek po celý den, hlídá stále. Pes si najde výhodné místo, odkud má přehled a zasáhne, až když se něco opravdu děje, ale zato důrazněji.

Pokud se rozhodnete, že moskevský strážní pes je přesně to plemeno, které splňuje všechny vaše představy, je dobré se s ním seznámit nejen teoreticky, ale i prakticky, což znamená navštívit chovatelskou stanici. Před koupí štěněte je nejlepší podívat se na fenu, je-li to možné i na psa a vyzkoušet si jejich reakce, protože se těžko uvěří tomu, že z té malé roztomilé huňaté kuličky vyroste tvrdý ochránce majetku. Také je důležité od nejútlejšího věku mít na paměti, že je to osobnost. Jestliže i potom budete přesvědčeni, že je to pes přesně pro vás, musíte zvážit i to, zda mu můžete vy dopřát vše co potřebuje: dostatek pohybu, kvalitní výživu a hodně lásky.

 

Závěrem

V moskevském strážním psovi získá jeho majitel nejen milující a oddané zvíře, ale především neúplatného strážce své rodiny a majetku, který je vždy připraven za něj dát život. Plemeno již vstoupilo do povědomí našich kynologů, přibývají noví jedinci importovaní ze země původu a hlavně kvalitní vlastní odchovy, což dává velkou naději pro další úspěšný rozvoj chovu těchto nádherných psů, kteří nejen že každého zaujmou svým vzhledem, ale jejich povaha si získá vaše srdce.

 

Jana Zemanová

Chovatelská stanice RUSKÝ MEDVĚD

www.ruskymedved.cz